Pati & Paweł
kameralny ślub we Włoszech Portovenere

Pati i Paweł o zdjęciach

“Aga towarzyszyłam nam na naszym ślubie we Włoszech. Była nie tylko naszym fotografem, ale również przewodnikiem i wsparciem. Zawsze uśmiechnięta, otwarta, profesjonalna i bardzo kreatywna. Poznaliśmy się chwilę przed ślubem, a czuliśmy się z Nią jakby była częścią naszej rodziny! Jeżeli ktokolwiek się zastanawia nad wyborem fotografa i dalej szuka, już nie musi <3 Aga jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu! Czekamy na kolejne okazje, aby mogła nam towarzyszyć i uwieczniać piękne chwile.”

WYMARZONY ŚLUB ZA GRANICĄ

W czasie kiedy wiele par rezygnuje ze swoich marzeń o Tym dniu, odkładając na później, zmieniając koncepcję, daty… niektóre Pary, postanawiają postawić wszystko na jedną kartę, żeby je spełnić i zorganizować ślub marzeń! To opowieść o moich kochanych Pati i Pawle, którzy rok temu napisali do mnie o swoich planach kameralnego ślubu w Portovenere we Włoszech a mi zaświeciły się oczy – uwielbiam tam wracać, Włoskie słońce inspiruje a fotografowanie tam to czysta przyjemność!

SESJA NARZECZEŃSKA WE WŁOSZECH WIECZÓR PRZED ŚLUBEM

Nasze fotograficzne spotkanie zaczęliśmy w przeddzień ślubu. Nie mogliśmy nie wykorzystać tych cudownych plenerów i dopisującej pogody! Wybraliśmy się na zwiedzanie i zdjęcia do Cinque Terre. Plażowanie połączone ze zwiedzaniem okolicy, pizzą i lodami to idealny przepis na udane zdjęcia – tutaj zobaczycie całą sesję narzeczeńską na plaży Cinque Terre we Włoszech.

Sesja narzeczeńska we Włoszech na plaży Cinque Terre Manarola

KAMERALNY ŚLUB WE WŁOSZECH

Brzmi jak bajka? Pierwotne plany zakładały ślub i wesele w rodzinnej miejscowości z całkiem sporą ilością gości i orkiestrą. Ten scenariusz został całkowicie zmieniony, wraz z suknią ślubną i fotografem – na moje szczęście! ;). Młodzi poszli za za głosem marzeń aby zorganizować kameralny ślub z kolacją dla samych najbliższych osób we Włoszech. A właściwie nie tylko na dzień ślubu a wspólne kilka dni pod Włoskim niebem, ciesząc się sobą nawzajem, korzystając z uroków okolicy i włoskiej kuchni. Podziwiam tą determinację. Oczywiście, nie obyło się bez zawirowania i wielu niewiadomych –  nakładanie i łagodzenie obostrzeń na kilka dni przed wyjazdem, testy, (tylko młodzi wiedzą ile stresu ich to kosztowało) ale… udało się! Zobaczcie sami z jakim efektem.

Ogromnie jestem wdzięczna, że mogłam tam być. Zapraszam Was na pierwszy ślub otwierający sezon ślubny 2021, który był realizacją marzeń Pati i Pawła o kameralnej uroczystości we Włoszech. Tym samym chcę przywrócić wiarę w marzenia!

MALOWNICZY KOŚCIÓŁ NAD MORZEM – SAN PIETRO W PORTOVENERE

 

Jeden z bardziej urokliwych kościołów jakie widziałam i fotografowałam. Piękne miejsce na ślub za granicą we Włoszech w regionie Liguria. Kościół św. Piotra w Portovenere to XIII wieczny kamienny budynek o surowym i minimalistycznym wnętrzu. Chiesa di San Pietro wszystko zawdzięcza swojej unikalnej lokalizacji – z trzech stron otacza go morze a na jego dachu znajduje się punkt widokowy. Polecam zobaczyć to miejsce  jako punkt turystyczny jeśli będziecie podróżować po Cinque Terre we Włoszech.

U podnóży kościoła znajduje się kolejne malowniczy plener  – Grota Bayrona, czyli skalista zatoczka, gdzie można się wykąpać w ciepłym morzu.

Pati znalazła mnie po zdjęciach z tego samego miejsca, gdzie 4 lata wcześniej fotografowałam ślub Natalki i Kamila
W tym kościele św. Piotra w Portovenere sfotografowałam już 3 polskie śluby.

 

ZAMEK CASTELLO  MALASPINA FOSDINOVO

Miejscem i tłem przygotowań ślubnych i przyjęcia weselnego był zabytkowy Zamek Castello Malaspina Fosdinovo w Toskanii. Tutaj na kilka dni zatrzymali się wszyscy goście. Miejsce niezwykle klimatyczne, rodem z epoki średniowiecza.

Włoskie wesele a raczej kameralne przyjęcie miało miejsce na dziedzińcu.  Kolacja pod gwiazdami z przepyszną włoską kuchnią to była uczta dla zmysłów. Niespieszna kolacja, świece, wino, rozmowy do zmierzchu to prawdziwy ślub w klimacie “slow wedding”.

Kwiaty na włoskim weselu

Dopełnieniem całości były kwiatowa oprawa z rąk Gabriela
https://verdissimofiori.com/ – razem z Pati byłyśmy pod takim wrażeniem,
że dekoracje przypominały te ze ślubnych magazynów. Kwiaty idealnie
komponowały się z lokalizacją.

JAK ZORGANIZOWAĆ ŚLUB ZA GRANICĄ WE WŁOSZECH

 

Aby zorganizować wymarzony ślub za granicą, możecie powierzyć to zadanie lokalnej wedding plannerce lub agencji ślubnej, zaoszczędzi to Wam sporo stresów i niewiadomych, związanych z formalnościami a także ułatwi komunikację gdy nie posługuje się biegle językiem włoskim.
Druga opcja to organizacja ślubu na własną rękę – opcja wymagająca sporo czasu na zapoznanie się z tematem formalności w danym kraju, znalezieniem odpowiedniego urzędnika/księdza i miejsca ceremonii, przesyłania dokumentów i organizowania zgód.

SESJA BUDUAROWA PANNY MŁODEJ

Wiem, że grafik  w dniu ślubu jest ściśle napięty a czas mija nieubłaganie. Ale! drogie Panny Młode – jeśli znajdziecie 10 minut wolnego czasu w trakcie przygotowań, powstać może taka mini sesja kobieca.

PRZYGOTOWANIA PANNY MŁODEJ

Zamkowa sala balowa, freski na ścianie, ogromne okna – to była wymarzona dla fotografia sceneria do zdjęć z przygotowań Panny Młodej.

FIRST LOOK

Zachęcam moje pary aby znalazły dla siebie ten moment w dniu ślubu, nie tylko ze względów fotograficznych. To jest chwila pełna wzruszeń, którą macie tylko dla siebie.

 

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

  1. Jeśli rozważacie wzięcie tu ślubu zobaczcie stronę parafii zakładka Matrimoni https://www.parrocchiaportovenere.org/matrimoni/

  2. Uważajcie na silny wiatr i welon

  3. Wygodne / płaskie buty przydadzą się aby pokonać wyboistą drogę do kościoła

Kameralne przyjęcie weselne we Włoszech na Zamku Fosdinovo

 

Wyjazdowy plener ślubny w Toskanii 

Praktyczne wskazówki jak zorganizować wyjazd na zagraniczny plener ślubny znajdziecie w tym wpisie na blogu.